User:Jyotsna/sandbox: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 78: | Line 78: | ||
| style="background:ivory;" align=center | {{unicode|''ao''}} | | style="background:ivory;" align=center | {{unicode|''ao''}} | ||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|}} | | style="background:ivory;" align=center |{{unicode|}} | ||
|- | |||
|Velar n | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|''ṅ''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{Unicode|ङ/ঙ}} | |||
| style="background:ivory;" align=center | {{unicode|''uṋ''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|}} | |||
|- | |||
|Palatal n | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|''ñ''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{Unicode|ञ/ঞ}} | |||
| style="background:ivory;" align=center | {{unicode|''iṋ''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|}} | |||
|- | |||
|Retroflex t | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|''ṭ''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{Unicode|ट/ট}} | |||
| style="background:ivory;" align=center | {{unicode|''t́ ''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|t'}} | |||
|- | |||
|Retroflex d | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|''ḍ''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{Unicode|ड/ড}} | |||
| style="background:ivory;" align=center | {{unicode|''d́ ''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|d'}} | |||
|- | |||
|Retroflex n | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|''ṇ''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{Unicode|ण/ণ}} | |||
| style="background:ivory;" align=center | {{unicode|''ń''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|n'}} | |||
|- | |||
|Palatal s | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|''ś''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{Unicode|श/শ}} | |||
| style="background:ivory;" align=center | {{unicode|''sh''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|}} | |||
|- | |||
|Retroflex s | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|''ṣ''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{Unicode|ष/ষ}} | |||
| style="background:ivory;" align=center | {{unicode|''ś''}} | |||
| style="background:ivory;" align=center |{{unicode|s'}} | |||
|- | |- | ||
|''[[anusvara]]'' | |''[[anusvara]]'' |