14,061
edits
(→Alphabets: Adding ALT code) |
(→Alphabets: copyedit) |
||
Line 4: | Line 4: | ||
{| class="wikitable" style="width: 100%; text-align: center;" | {| class="wikitable" style="width: 100%; text-align: center;" | ||
|- | |- | ||
! Devanagari !! Bengali !! Roman Saḿskrta !! ALT code | ! rowspan="2"|Devanagari !! rowspan="2"| Bengali !! colspan="2"|Roman Saḿskrta !! rowspan="2"| ALT code | ||
|- | |- | ||
! Uppercase !! Lowercase | |||
|- | |- | ||
| | | अ || অ || A || a || {{No|Not required}} | ||
|- | |- | ||
| | | आ || আ || Á || á || {{Key press|Alt|0191}}<br/ >{{Key press|Alt|0225}} | ||
|- | |- | ||
| | | इ || ই || I || i || | ||
|- | |- | ||
| | | ई || ঈ || II || ii || | ||
|- | |- | ||
| | | उ || উ || U || u || {{No|Not required}} | ||
|- | |- | ||
| | | ऊ || ঊ || || ứ || | ||
|- | |- | ||
| | | ॠ || ঋ || R || r || | ||
|- | |- | ||
| | | ॡ || ৯ || Lr || lr || {{No|Not required}} | ||
|- | |- | ||
| | | ए || এ || E || e || {{No|Not required}} | ||
|- | |- | ||
| | | ऐ || ঐ || Ai || ai || {{No|Not required}} | ||
|- | |- | ||
| औ || ঔ || ao || {{No|Not required}} | | ओ || ও || O || o || {{No|Not required}} | ||
|- | |||
| औ || ঔ || Ao || ao || {{No|Not required}} | |||
|} | |} | ||